Doprava
Doprava na Koh Samui
Z Prahy jsme letěli nejdřív do Bangkoku, vybrali jsme si společnost Emirates a letenky s nejkratším čekacím časem v Dubaji stály 15 tisíc.
O tom, jak se dostat na Koh Samui jsme dlouho spekulovali, protože možností je několik. Úplně nejlevněji vyjde přesun vlakem z Bangkoku na jih Thajska a pak plavba trajektem z přístavu Donsak, ale tuto možnost jsme z časových důvodů zavrhli. Alternativně si jde koupit od společnosti Seatran Discovery, která provozuje lodní dopravu, jízdu lodí z Bangkoku přímo na Samui (nebo Tao nebo Pangan), funguje to dobře, ale opět to zabere dost času.
Další možnost představuje koupit si relativně levnou letenku od společnosti Asia Air (let z Bangkoku vyjde zhruba na 2,5 tisíce Kč). Cesta je v letovém řádu inzerovaná jako let na Koh Samui, ale ve skutečnosti tomu tak není. Z Bangkoku (odlétá se z letiště Don Muang určeného pro vnitřní lety, které je od mezinárodního letiště Suvarnabhumi vzdálené asi 40 km) se letí do Surat Thani na jihu Thajska, následuje transfer autobusem do přístavu Donsak a plavba trajektem na Koh Samui do přístavu Lipa Noi nebo Nathon.
My jsme (opět z důvodu úspory času) zvolili let s Bangkok Airlines, který trvá zhruba hodinu a odlétá z mezinárodního letiště Suvarnabhumi, takže člověk ušetří přesuny po městě, ale cena letenek je dvojnásobná v porovnání s Asia Air a letenky jsou dost vyprodané. Bangkok Airlines má totiž na lety na Samui monopol, jiná společnost tam nesmí přistávat, takže s vyšší cenou se člověk musí buď smířit nebo obětovat čas na jiný způsob dopravy. Ačkoli lety jsou plánované téměř po půlhodině od brzkého rána do pozdního večera, příliv turistů je v sezóně enormní a letenky jsou celkem brzy vyprodané. Kvůli tomu, že jsme s výběrem váhali až do poloviny června, zbyly na nás cenově přijatelné letenky jen v okrajových časech - buď brzo ráno, nebo večer. Jsme líní vstávat, zvolili jsme večerní lety, ale stejně jedna letenka vyšla skoro na 5 tisíc Kč. Příjemným zpestřením je ale to, že Bangkok airlines mají na bangkokském letišti salónek, kde podávají při čekání na let zdarma moc dobré občerstvení, kávu a nealko nápoje, takže čekání na let rychle uběhne. Letiště na Samui se nachází na severu ostrova a je to nekrásnější letiště, které jsme viděli. Tvoří ho překrásná tropická zahrada s lavičkami a malými stánky, jedinou větší stavbou je bambusová vstupní hala, k ranveji vás doveze otevřený autobus, takže i jindy nudný pobyt na letišti je tady zážitek. Kromě toho, opět na gatu při čekání na odlet dostanete zadarmo kuřecí toustíky, sladkosti, kávu a několik druhů nealko nápojů.
Doprava z letiště na Samui
Po příletu na Samui se nabízí jen několik možností, jak se dostat do hotelu. Hned v hotelové hale jsou naháněči, kteří nabízejí cestu minibusem za 150 Bahtů na osobu. Člověk musí počítat s tím, že musí absolvovat cestu přes různé hotely, protože je potřeba rozvést jednotlivé cestovatele místo jejich určení. Ale minibus je většinou pro 8-10 lidí, tak to není tak tragické.
Druhou možností je cesta taxíkem, kterých je tu také přistaveno dost. Po levném cestování po Bangkoku nás překvapily ceny jízdného; cest na Lamai stojí 700 bathů, na Chaweng a do nedalekého Bophutu 500.
Mnohé hotely ale disponují vlastní dopravou, takže když se člověk předem domluví, hotelové auto ho vyzvedne za cenu o něco nižší než by zaplatil taxíkáři. Domluvený transport ale nesmí čekat přímo v letištní hale, takže je potřeba důvěřovat, že na vás čeká, projít kordonem prodejců transportu až ven na parkoviště, kde čekají hoteloví řidiči s cedulkou s vaším jménem.
Doprava na Koh Tao
Koh Tao leží zhruba 50 km severně od Samui, mezi nimi se nachází ostrov Koh Pangan. Mezi ostrovy jezdí několikrát denně lodní doprava provozovaná společnostmi Lomprayah a Seatran, cesta trvá zhruba 2 hodiny, loď staví cestou i na ostrově Pangan.
Lomprayah jezdí z přístavu Maenam na severu Samui, Seatran z Bangraku o dva zálivy východněji, přístav je blízko sochy Velkého Buddhy. Obě dvě společnosti navíc staví v hlavním městě ostrova – přístavu Nathon, který se nachází na východě. Jízdenky (zpáteční je levnější než dvě jednosměrné) se dají koupit přímo u okénka v přístavu. Pokud se chce člověk vyhnout tlačenici, lze to udělat přes internet, ale nejpozději 3 dny před odjezdem (Lomprayah) nebo 2 dny před odjezdem (Seatran). Vše funguje perfektně. Kromě toho většina cestovních kanceláří rozesetých po ostrově nabízí zajištění lísků na loď, většinou nabídne i odvoz do přístavu.
Ubytování
Ubytování na Koh Samui
Ubytování v Bangkoku i na ostrovech jsme si zařizovali předem přes server booking.com, hlavním kritériem pro výběr ubytování pro nás byla v Bangkoku vzdálenost od hlavních turistických památek, na ostrovech pak blízkost pláže, obecně pak čistota, ochota personálu, snídaně a cena. U všech hotelů, které jsme vybrali, jsme si nejprve přečetli hodnocení na booking a na tripadviseru a podle toho provedli konečnou selekci. Ačkoli jsme vždy bydleli ve středně levných až levnějších hotelech, vždy jsme byli s kvalitou úplně spokojeni.
První hotel na Samui jsme si vybrali na úplném konci pláže Lamai na její severní části. Hotel Lamai Bay View leží v zelené zahradě na mírném kopečku, takže je perfektní výhled na moře, na pláž je to jen několik kroků. Ubytování tvoří bungalovy - mají na výběr dvoulůžkové nebo rodinné, my jsme zvolili dva dvoulůžkové. Nejdřív jsme byli překvapeni tím, jak jsou malé - schůdky, veranda se stolkem a židlemi, ze které se vchází do pokoje velkého prakticky jen na manželskou postel, ale vzhledem k tomu, že jsme byli pořád venku, to úplně stačilo. Z pokoje se šlo do malé koupelny, kde byla sprcha prakticky přímo nad záchodem, ale poté, co jsme se naučili dávat toaletní papír před sprchování do pokoje, už to bylo bez problémů. V pokoji byla k dispozici varná konvice, kafe, cukr a čaj, což bylo příjemné. K hotelu patří velká restaurace s pěkným výhledem na moře, snídaně jsou podávány formou celkem bohatého švédského stolu. Je tu i menší bazén, který stejně jako pokoje čistý a upravený a většinou v něm nikdo neplave. Těsně u hotelu je krásná písčitá pláž s lehátky, masírovacím pavilonkem a houpací sítí, zdarma je k dispozici kajak. Pláž je totálně klidná, většinu dne opuštěná, občas projdou nějací turisté nebo místní, kteří sbírají mušle na vaření. Jedinou nevýhodou je odliv, pokud si chce člověk zaplavat, je potřeba jít celkem daleko do moře. Sice jsme na pláži prakticky nebyli, protože jsme podnikali hodně výletů, ale vzhledem k odlivu a tomu, že do města to trvá cca 15 minut pěšky bychom příště volili ubytování přímo na Lamai, nejlépe na její jižní části.
Další ubytování jsme měli v hotelu King Garden Resort na pláži Chaweng, bungalovy byly prostorné a čisté, umístěné v krásné zahradě. Snídaně se podávala v pavilonu za recepcí, z terasy byl krásný výhled na moře a bělostný písek. Služby v hotelu byly perfektní, snídaně bohatá, lehátek na pláži dostatek a služby hotelových masérek, které pracují v přístřešku přímo na pláži lze jen doporučit. Umístění hotelu bylo perfektní, pláž před hotelem byla nádherná, jemný písek byl stíněn kokosovými palmami a moře bylo průzračné. Jelikož Chaweng je v porovnání s ostatními letovisky hodně rušný, libovali jsme si, že jsme přece jen trochu vzdálení od nočních klubů ležících trochu severněji přímo na pláži. Hotel nemá bazén, ale to vzhledem k tomu, že leží přímo na pláži vůbec nevadí.
Na severu ostrova jsme bydleli nejprve v zálivu Mae Nam, vybrali jsme si dvoulůžkové bungalovy v hotelu Hutcha resort, opět přímo na pláži. Hotelový komplex je o trochu větší než předchozí, hned vedle recepce je veliký bazén a celý resort se skrývá v nádherné tropické zahradě, kterou protéká potůček s rybami. Zděné bungalovy jsou prostorné, mají soukromou terásku, nad postelí dekorativní moskytiéru a tentokrát i oddělenou rain shower, což je normální koupelna, která má u střechy otvor, jímž lze pozorovat palmy venku. Hotel měl na pláži několik lehátek a slunečníků, ale je jich málo, proto byly skoro pořád obsazené. Pláž před hotelem byla opět krásná, jemný píseček lemovaný kokosovými palmami, voda byla průzračně čistá a na obzoru se rýsovaly obrysy ostrova Pangan. Snídaně podávaná v hotelové restauraci blízko recepce byla výborná, ze švédských stolů jsme si vždy vybrali k naprosté spokojenosti.
V zálivu Bophut na severu ostrova jsme bydleli v hotelu Smile House, který měl podle popisu ležet opět přímo na pláži. Hotelový komplex tvořený bungalovy různými typy bungalovů, od jednoduchých dvoulůžkových, až po prostorné rodinné, které jsou všechny obklopené nádherně udržovanou tropickou zahradou. Hotel má dva bazény umístěné v přední a zadní části areálu, snídaně se podávají v restauraci na pláži, jídlo je dobré a výběr velký. Jedinou chybou je to, že mezi hotelem a pláží vede úzká jednosměrná ulice, takže na snídani a na pláž se musí chodit přes ni, na pláž pak ještě přes terasu restaurace, což je někdy nepříjmné. Pláž v Bophutu je asi nejhorší na Samui, písek je hrubší, což by nevadilo, ale moře je hodně zkalené, je tu dost medúz a voda nevypadá čistá (i když za to může zřejmě mořské dno, které není písečné, ale pokryté jemným blátíčkem, které se víří).
Ubytování na Koh Tao
Na Koh Tao jsme si zamluvili čtyřlůžkovou chatu v hotelu Blue Diamond přímo v přístavu Mae Haad, kam jsme přijeli lodí ze Samui. Doprava po ostrově není problém, v přístavu čeká na příjezd lodi spousta poskytovatelů jak ubytování, ale my jsme to měli blízko a k hotelu jsme mohli dojít pěšky. Komplex je opět tvořený několika bungalovy různých velikostí většinou rozložených kolem velkého bazénu. Kromě toho jsou zde dvě nově zrekonstruované dvoupatrové budovy s různě velkými pokoji. Opět, celý komplex byl čistý, bungalov prostorný, vybavení neopotřebované, sprcha byla opět společně s WC. Snídaně je v ceně pobytu, podává se na terase přímo na pláži, která je nádherná. Celý areál je čistý a můžeme ho bez problémů doporučit, jediným malým mínus je to, že snídaně jsou dost malé, jedná se o výběr zhruba ze čtyř menu. Ale vzhledem k tomu, že v Thajsku není problém se kdekoli levně najíst, tak to zase tolik nevadí.
Další rok jsme bydleli na stejné pláži, ale vybrali jsme si luxusnější hotel Sensi Paradise, který nám učaroval při našem předchozím pobytu. Komplex prostorných dřevěných vil je umístěn na okraji zálivu Mae Haad a obklopen krásnou zahradou. Vily jsou od sebe dost daleko, což zaručuje naprosté soukromí a jsou vybavené krásným dřevěným nábytkem, koupelna je velice prostorná, podlaha kamenná, prostě vše vypadá velice stylově. V komplexu je ohromný třípatrový bazén s přepadem vody, hotelová pláž je vybavená lehátky i postelemi, k dispozici jsou hračky pro děti a plavací kola pro dospělé. Pláž je stejná jako u předchozího hotelu, krásný jemný písek, průzračná voda a nádherná místa ke šnorchlování. Snídaně se podávají v restauraci umístěné nad pláží, výběr jídla je neskutečně široký a vše je velice dobré. Služby v tomto hotelu jsou jedny z nejlepších, které jsme kdy zažili, jediným mínus jsou výpadky wifi, ale kdo by myslel na wifi, když je pár metrů před ním tak krásné moře.
Ubytování na Koh Pangan
Na Koh Panaganu jsme si našli ubytování v zálivu Mae Haad na severu ostrova, jednak proto, že tato pláž byla označována jako jedno z nejlepších míst na šnorchlování a jednak proto, že se zde nachází ostrůvek Ko Mae, který je s pevninou spojen úzkým písečným pásem, což vypadá velmi dekorativně. Nad ubytováním jsme váhali, jsou tu celkem 3 resorty, z nichž 2 vypadaly na internetu dost vybydleně, proto jsme se rozhodli investovat víc peněz a bydlet v hotelu Mae Haad. Tentokrát jsme měli rodinný pokoj pro čtyři, který byl prostorný, hezky vybavený, z balkónu byl výhled na obrovský bazén a bylo vidět, že hotel je úplně nový. Snídaně se podávaly v restauraci s výhledem na pláž, výběr jídla byl opět pestrý. Služby v hotelu ale nebyly moc dobré, což bylo způsobeno možná špatnou znalostí angličtiny. Doprava z přístavu do hotelu stála 600 bathů, tam jsme jeli hotelovým busem zadarmo, zpět taxíkem.
Cestování po ostrovech
Cestování po Koh Samui
Po ostrově se dá cestovat různými způsoby, mnozí turisté volí skútr. Pokud tak učiníte, je nutné si při půjčení stroj pořádně prohlédnout a případné škrábance vyfotit, aby se předešlo dohadování a vymáhání poplatku za poškození při vrácení. Musí se jezdit v helmě, za jízdu bez ní se platí pokuta. Protože je na silnicích ale celkem velký provoz a navíc se jezdí vlevo (a Samui má z celého Thajska nejvyšší počet dopravních nehod), první rok jsme zvolili přesuny songthaewem a na skútry si troufli až při druhé návštěvě. Songthaewy jsou babosedy pro 6-8 osob, které jezdí po ostrově po různých trasách - buď ve směru nebo proti směru hodinových ručiček po silnici 4169, která vede z hlavního města Na Thon po obvodu ostrova a spojuje hlavní pláže, vynechává jihozápad ostrova a od Lamai vede zpět do Nathonu. Když jede songa kolem, stačí mávnout, zeptat se, zda jede tam, kam chcete a domluvit si cenu, která se pohybuje od 50 do 100 bathů na osobu. Je to pohodlné, rychlé a v podstatě bez čekání, protože jich jezdí hodně a často. Další možností je taxík, ten jsme využili jen tehdy, když jsme se přesunovali se zavazadly. Je to pohodlné, klimatizované, ale dražší a méně zábavné. Kromě toho se dá na spoustu míst dojít pěšky po pláži, což je příjemné, zvlášť když se dělají zastávky na vykoupání a ovocné shaky.
Cestování po Koh Tao
Na Tao vede silnice z jihu na západ ostrova, ostatní silnice jsou v celkem špatném stavu a jezdit se na nich dá jen terénním autem. Cestovat lze na skútru, v tom případě platí totéž co pro Samui nebo taxíkem, které jsou zejména v přístavu Mae Hat zaparkované všude a řidiči vytrvale nabízejí své služby. Nejlepší způsob dopravy jsou ale lodní taxíky a další plavidla, která krouží kolem ostrova a zastavují na všech plážích. Kromě toho se dá na spoustu míst dojít i pěšky, hezká procházka je například po nejdelší pláži Sairee na západní části ostrova, odkud lze pozorovat úchvatné západy slunce.
Cesta do mořského národního parku Ang Thong
Národní park je tvořen asi 30 ostrůvky v Thajském zálivu zhruba 30 km od Samui nebo Tao. Z obou ostrovů se pořádají jednodenní organizované výlety, individuální návštěva není možná. Výlet nabízí prakticky všechny cestovní kanceláře a hotely nacházející se v letoviscích, cena je zhruba stejná, ze Samui se odjíždí z přístavu Bophut. V ceně výletu je i doprava do přístavu a zpět do hotelu. Na výběr jsou různé varianty výletů a plavidel, lepší je vybrat si dražší speed boat, protože jednak jede rychleji, ale hlavní výhodou je to, že ve skupině je mnohem méně lidí, než když se jede klasickou lodí.